Halı Yıkama

Profesyonel Halı Yıkama Hizmetleri İçin 0 (232) 467 6060

İzmir Bornova Halı Yıkama

Günümüzde evde kullanılan halıların zamanla kirlenmesinden doğan temizlik ihtiyacına yönelik yapılan işlemler bütününe genel kullanımda halı yıkama veya halı temizleme denmektedir. Herkesin kendi halısını kendi imkanlarıyla temizlemesinin güç olduğu şehirleşmenin yaygın olduğu bölgelerde bu işi bizim gibi kurulmuş özel firmalar sipariş üzerine yapmaktadırlar. Bu firmalar evlere servis yapmak suretiyle halılarınızı evinizden alıp yıkama tesisi veya yıkama fabrikalarına götürüp gerekli işlemi(temizlik) yaptıktan sonra yine evinize teslim etmektedirler.

Tesislerdeki temizlik yöntemi genelde sulu yıkama olmaktadır. Birçok modern tesiste yıkama işlemi halının bir düzine ünite üzerinden geçmesi şeklinde olmaktadır. Profesyonel anlamda halı yıkama işini icra eden tesislerde sipariş ve yıkama işlemleri genelde birkaç aşamada yapılmaktadır. Halı yıkama hizmetlerimiz halının çeşitine göre değişiklik göstermektedir. Her yöreye ait özel dokuma yöntemleri kullanılarak üretimi yapılmış halılarınızı çeşitlerine göre ayırmaktayız. Makina halısı gibi halılar standart temizlik aşamalarından geçerken el dokuma yün halılarınız bünyesinde canlı organizmalar barındırdıkları için zarar vermeyen özel içerikli halı yıkama şampuanları ve teknikler kullanılmaktadır. Tam otomatik halı yıkama makinalarında özel baskı ayarı ve 0.80 mikron fırça kılına sahip dairesel halı yıkama fırçaları ile çift yönlü olarak halının en dibine kadar nüfuz edebilen teknolojiye sahip bir şekilde özel temizlik işlemlerinden geçmektedirler.


Sağlık Bakanlığı Onaylı Naturel Halı Yıkama Şampuanları Kullanıyoruz

Örnek resimimizde de göreceğiniz üzere kullandığımız halı şampuanı Era111 makinalarımızın da yardımı ile halının hav arasına inerek dibe yapışmış yağ kir ve tozları yerinden kaldırarak yüzeye iter. Bu sayede yüzeye çıkan kir çift yönlü çalışan fırçalar ile yüzyden itilerek makina üzerine dikey konumda yerleştirilmiş gelberi ve rulo fırçalar yardımı ile makinanın tahliye bölümüne itilerek atılır.

Hali hazırda halen halı yüzeyinden atılamayan daha sert bir leke varsa yine Era111 markası tarafından üretilen biyolojik ve kostiksiz leke sökücüler yardımı ile lekeye lokal müdahale ile halı yüzeyinden manuel olarak atılır.


Halı Yıkama Hizmeti Aşamaları


1. Sipariş ve Randevu Alma

Her şey Bornova halı yıkama ya bir alo demenizle başlar.Kaydınız tarafımızca alınır ve belirlenen tarihte belirttiğiniz adresten halılarınız kapıdan rulo halinde teslim alınır. Karşılığında size kaç adet ve hangi türde halı alındığına dair bir belge(Sipariş fişi, Sipariş makbuzu, vb.) verilir.

2. Numaralandırma - Barkodlama

Birçok noktadan halıların teslim alınacağını düşündüğümüzde hangi halının kime ait olduğunu belirlemek oldukça zorlaşacaktır. Bu durumu kolaylaştırmak için numaralandırma sistemi geliştirerek belgeli bir şekilde halıların ayrıştırılması kolaylaştırılacaktır. Her kişi için özel olarak numaralandırılan etiketler zımbalama veya yapıştırma yöntemleri ile halıya iliştirilmektedir.


3. Ölçme(Ayrım - İlk Kontrol - Ücretlendirme)

Halıların temizleme işlemine geçmeden önceki cinslere göre ayrılması(halı türlerine göre uygulanan temizlik işlemleri farklıdır bu yüzden türe göre ayrım yapılması gerekir), halının kontrolü(Halılar yıkamaya alınmadan önce kirlilik ve leke durumu, yırtık veya patlak olup olmamasının kontrolü. Eğer halılarda çıkarılamayacak lekeler varsa veya halılarda yırtık gibi hasarlar varsa müşteriye bildirilir temizleme işlemi için onay alınır), Sonra metrekare olarak ölçülmesi ve ücretlendirilmesi işlemi yapılır. Halı temizleme işinde ücretlendirme metrekare baz alınarak yapılmaktadır. Firmalar ücret belirtirken metrekare ücretini belirtirler. Örnek olarak metrekaresi 6 Lira ise standart 6 metrekare halı için verilen ücret 36,00 Lira olacaktır. Bu ücretler bazı firmalarda her türden halı için aynı olurken pek çok firma halı türlerine göre farklı tarife uygulamaktadır.Profesyonel Halı Yıkama Firmaları genelde farklı tarifeyi tercih ederler. Bunun nedeni farklı halı türlerine uygulanan işlemlerden kaynaklanmaktadır. Genelde Makina (Saray,Atlas vb), El dokuma ve Yün(Isparta, Milas, Ladik vb.), Değerli halılar (Çin, Nepal, İpek, Shaggy, Kilim, İran) gibi 3 gruba ayrılmaktadır. Değerli halıların temizleme ücretleri diğer gruplara göre daha pahalıdır bunun sebebi bu halıların değerinden kaynaklanan riskle(temizleme işlemi sırasında oluşabilecek bir hasar) birlikte temizleme aşamasında daha fazla ustalık isteyen işlemlerden geçmesi, kullanılan kimyasal ürünlerin pahalılığı ve daha ağır olmasıdır.(Temizleme işlemi sırasında halılar suyla temas edeceğinden dolayı oldukça ağır hale gelmektedirler bu yüzden daha fazla işçilik gerekmektedir buda ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardandır). Ayrıca birçok firma battaniye, yorgan temizlemekte ve halıların kenarlarına overlok (halıların kenarlarının atmasını veya sökülmesini önlemek için iple örme işlemidir.) yapmaktadırlar. Battaniye ve yorgan adet baz alınarak ücretlendirilir, overlok ise metre baz alınarak ücretlendirilir.


4. Halı yıkama (Toz alma- Yıkama - Durulama - Gelberi)

Halı yıkama işlemi birkaç aşamadan oluşmaktadır bu halıların türlerine göre değişkenlik gösterebilir. İlk aşama Toz alma işlemidir. Toz alma işlemi toz dolabı veya toz alma makinesi denen bir makine ile yapılmaktadır. Hassas halılar bu aşamadan geçmeyebilir. Daha sonra halıların asıl yıkama işlemine geçilmektedir. Asıl yıkama işleminde klasik yöntem (Fırçalama-Gelberi-Durulama) yada yarı otomatik ve tam otomatik makineler kullanılır. Klasik Halı yıkama yöntemi geleneksel usülle ustalık ve tecrübe ile yapılan yıkama metodu olup hala birçok halı yıkama işletmesi tarafından tercih edilmekyedir.Yarı otomatik makinelerin kullanıldığı sistemlerde halılar düz temiz bir zemin üzerine serilir ıslatılır şampuanlanır ve yarı otomatik fırçalama makinesi ile bir kişi tarafından fırçalanır ardından kirli suyu sıyrılır(sıyırma işine gelberi çekme adı verilmektedir) ve tekrar şampuanlanıp fırçalanır sıyrılır. Bu işlem halının kirlilik derecesine göre artabilir. Tam otomatik halı yıkama makinelerinin kullanıldığı sistemlerde halı makineye verilir. Bu makineler genelde yürüyen konveyör bant sistemine dayalı makinelerdir. Halı bant üzerinde ilerler farklı ünitelerden geçer. Islatma, şampuanlama, fırçalama(üst ve alt yüzeyinden), durulama, sıyırma, vakumlama, rulo sarım gibi.

5. Halı sıkma ve kurutma (Sıkma - Asma - Kurutma - Havalandırma)

Durulama aşamasından sonra her iki sistemde de sıkmanın tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj (genelde kazan tipi sıkma veya rulo tipi sıkma diye adlandırılırlar) makinaları kullanılmaktadır. Bu makinalar genelde merkez kaç sistemiyle halıyı yüksek devirde döndürmek suretiyle suyunu çıkarama işlevine sahip makinalardır. Sıkma işleminde halılar üzerinde neredeyse hiç su kalmamaktadır. Sadece elle dokunulduğunda hissedilebilecek oranda nem kalmaktadır.Yani % 95 oranında nemi alınmış olur. Nemli halıların kurutulması için mevsimsel olarak farklı işlemler yapılır.İzmir gibi sıcak iklime sahip bir yerde halı yıkama işi yaptığımız düşünüldüğünde ve Yaz aylarında yağışın olmadığı zamanlarda halılar birbirine paralel askılara(halıda leke bırakmayacak malzemeden yapılmalıdır) asılarak açık havada bekletilir ve üzerindeki nemin uygun seviyeye gelmesi sağlanır. Ayrıca kokunun oluşmaması için havalandırılmış olur. Kış aylarında ise kurutma halıların birbirine paralel paslanmaz askılara asılarak kurutma odalarına koyulmalıdır. Kurutma odaları sıcak kapalı bir ortama sıcak hava vermek ve havanın içeride devir daiminin sağlanması yöntemiyle halılardaki nemin alınması ve buharlaşmayla atılmasının sağlandığı ünitedir. Tamamen kuruyan halılar bir süre havalandırılır ve son kontrol aşamasına geçer.


6. Kalite Kontrol ( Son Kontrol - Parfümleme - Paketleme)

Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçalarının alınması işlemine hav süpürme (hav alma) denir. Bu işlem el ile yapıldığı gibi otomatik hav alma makinelerinde de yapılabilir. Bu işlem yapılırken yıkamada gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanırsa kontrol masası üzerinde özel leke sökücü yardımı ile lekeye müdahale edilir. Halıdaki kötü koku oluşumunu engellemek için parfümleme yapılır ve halı dürülerek paketlenir.

7. Teslimat

Tüm işlemler tamamlanınca (İş yoğunluğuna göre 1 ila 7 gün sürer) yıkanmış halılar sahiplerine teslim edilmek üzere van tipi araçlarımıza yerleştirilirek bornovadaki adreslerine teslimatı gerçekleştirilir.

Halıflex Temizleme

Yerinde duvardan duvara halıflex yıkama fırça makinası ve sanayi tipi ıslak kuru vakum makinası ile yapılır. Köpük ayarlı ERA 111 Halı Şampuanı ile fırçalama yapılarak kirlerin çözülmesi sağlanır. Fırça makinası ile verilen temizlik maddesi ve su vakume edilerek yıkama tamamlanır. Bu yıkamadan sonra %10 oranında nem kalır. Kuruması için hava sıcaklığına göre ortalama 8 - 14 saat yeterlidir.

Overlok

İhtiyaç olması halinde Halınızın rengine uygun çift dikiş overlok yıkama öncesi gerçekleştirilir.

Profesyonel Halı Yıkama Hizmetleri İçin 0 (232) 467 6060